Nástrahy IIoT projektů
Projekty v oblasti Industriálního IoT (IIoT) mohou skrývat spoustu nástrah, avšak pozitivní výsledek přináší neocenitelné zefektivnění procesů, které jsou zásadní především v období napjatého trhu práce a nároků na rychlé změny v produktovém portfoliu. Jestli plánujete projekt v oblasti IIoT, je několik věcí, na které je dobré hned od začátku myslet.
Připojení zařízení se zdá snazší, než ve skutečnosti je
I když se podaří zařízení připojit, často neexistují unifikované nástroje pro správu dat a převedení formátu dat z jednoho formátu do čitelné podoby vhodné k dalšímu zpracování. Zásadní věcí je zde síťová interoperabilita a to proto, aby bylo možné zprávy vůbec posílat ze zařízení do interních IT systémů a zpět. Tou druhou zásadou je sémantická interoperabilita, která umožní zařízením a aplikacím zpracovat, porozumět a aplikovat zaslaná data do dalších systémů pro řízení a rozhodování.
Vlastní kód a proprietární přípravky budou Váš interní systém spíše svazovat
Docílení toho, aby Vaše starší zařízení komunikovala se všemi moderními zařízeními, a jejich připojení do sítě může potenciálně zahrnovat spoustu customizovaného kódu. Musíte brát v potaz všechny různé protokoly a řídící jednotky zařízení s jejich SW verzemi, způsob programování konkrétních PLC a dostupná data, která je vůbec možné vyčítat. S proprietárním vývojem je to stejné jako s konkrétní znalostí chování určitého stroje na lince. Když není dostatečná dokumentace, znalost se snadno vytrácí odchodem pracovníků nebo jejich převedením na jiné aktivity.
IIoT vám samo o sobě neposkytne škálovatelnost
Škálovatelnost se může prodražit ve chvíli, kdy musíte pro každou skupinu specifických strojů specifické značky pořídit systém, který z nich data bude sbírat. Každý z nich vyžaduje zpravidla samostatné síťové prostředí s nutnou správou. Roboti tak budou odděleně reportovat do své platformy, lisy zase do jiné. I tyto náklady se pak projeví jako brzda v implementaci a zvažování nákladů. Řešením je zde používat nativní ovladače příslušející jednotlivým značkám strojů schopné data sbírat rovnou do jednoho systému.
Pro řešení zastřešující celkovou koncepci sběru data z výrobních zařízení Vám doporučíme se začíst do přiložených Whitepaperů našeho partnera Telit nebo ještě lépe kontaktovat přímo nás, rádi s Vámi prodiskutujeme Vaše potřeby.